Search
Close this search box.

Evropská služba pro vnější činnost by měla založit tým na analýzu čínských dezinformací

Když po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014 spustila Ruská federace masivní dezinformační kampaň proti evropským demokraciím, rozhodla na jaře 2015 Evropská rada o zřízení týmu pro analýzu ruských dezinformací – v rámci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) tak vznikl East Strategic Communications Task Force. Tento tým je i díky účasti českých expertů a kontinuální podpoře českých institucí jedním z hlavních center znalostí o této bezpečnostní hrozbě v Evropě. Bez impulsu zvenčí také EEAS založila týmy se zaměřením na Balkán a na dezinformační aktivity islamistických hnutí. V současné době se navzdory extrémní důležitosti vztahů EU s Čínou tématu informačního působení čínského státu v Evropě věnují v EEAS pouze jednotlivci, neexistuje dedikovaný tým expertů na toto téma.

Je českým i evropským zájmem, aby unijní diplomacie měla dostatečně rozsáhlý expertní tým na téma čínských dezinformací, proto:

  1. EEAS by měla založit nový Task Force na téma čínských dezinformací.
  2. České ministerstvo zahraničí by tento krok mělo podporovat a na Radě pro zahraniční věci (FAC) by mělo tento bod navrhnout.
  3. Europoslanci by měli po EEAS požadovat, aby takový tým specialistů založila