Search
Close this search box.

Europol: hrozba islamistického teroru se zvyšuje i kvůli neřízené imigraci

Europol vydal každoroční zprávu o stavu boje proti terorismu v Evropské unii. Zpráva TE-SAT upozorňuje na zvyšující se počet teroristických útoků v minulém roce a nové taktiky Islámského státu a dalších teroristických organizací.

Krátce k číslům: v Evropské unii došlo v roce 2015 celkem ke 211 spáchaným, zmařeným a neúspěšným teroristickým útokům. Tím se jedná o nejvyšší počet útoků, který byl zaznamenán od roku 2006, kdy zprávy Europolu začaly vycházet. Největší počet útoků nahlásila Velká Británie se 103 útoky, dále Francie (72) a Španělsko (25). Celkem přišlo díky terorismu o život 151 lidí a dalších 360 bylo zraněno. Pro podezření z páchání teroristické činnosti bylo zadrženo přes tisíc osob — většina za islamistický terorismus.

Největší počet teroristických útoků měly na svědomí národně separatistické organizace, zejména v Severním Irsku. Nejkrvavější útoky byly ovšem spáchány islamisty. Lednový útok na redakci magazínu Charlie Hebdo, ke kterému se přihlásila al-Káida a listopadové bombové útoky na několika místech v Paříži, které si připisuje Islámský stát, si vyžádaly drtivou většinu obětí terorismu v roce 2015.

Tyto útoky napovídají, že Islámský stát i al-Káida stále představují hrozbu pro evropskou společnost. Islámský stát podle Europolu nejen disponuje vlastními buňkami v Evropě, ale je rovněž schopen šířit svou ideologii s nebývalou rychlostí. S ubývajícím územím této teroristické organizace v oblasti Blízkého východu můžeme očekávat větší zaměření IS na teroristické útoky v Evropě a dalších oblastech mimo jeho území. Tyto útoky mohou být dlouhodobě plánovány nebo spontánně spáchány osamělými následovníky.

Tento problém komplikují i zahraniční bojovníci. Do Sýrie a Iráku z EU odjelo přes 5000 osob, z nichž se přibližně jedna třetina již vrátila zpět do Evropy. Jsou to právě tito navrátilci z války a služeb Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám, kteří budou v následujících letech představovat největší riziko terorismu.

Zpráva Europolu rozvádí nové taktiky, které tyto organizace využívají pro teroristickou činnost:

  • Lze sledovat zvyšující se zapojení žen do operací IS, šíření islamistické propagandy a verbování nových následovníků teroristických organizací. Ženy také často odchází do Sýrie a Iráku za svými manžely. Například 40 % nizozemských občanů, kteří nyní odešli do Islámského státu, jsou ženy.
  • Migrační krize a s ní spojené přetížení evropských bezpečnostních složek teroristé zneužívají k občasnému převážení islamistů z Blízkého východu do společného evropského prostoru. Za reálnou a bezprecedentní výzvu Europol označuje statisíce nově příchozích migrantů do Evropy, kteří jsou náchylní k ideologii militantního islamismu založené na touze vnutit určitou radikální interpretaci islámu společnosti. Toho využívají následovníci teroristických organizací, kteří se migranty snaží zradikalizovat.
  • Chemické závody a další kritická infrastruktura se může stát terčem teroristických organizací jako Islámský stát, které dosud cílily zejména na civilní obyvatelstvo.
  • Teroristické organizace stále více využívají kyber prostoru k páchání své činnosti, zejména v oblasti komunikace a propagandy. Šifrování instantní komunikace, které internetové společnosti vytváří pro své zákazníky s cílem lepší ochrany osobních dat, teroristé zneužívají pro svou činnost.
  • Zlepšující se expertiza mezi teroristy je může motivovat k nabízení svých zločineckých aktivit ve formě služby za finanční odměnu. Tím může docházet k prolínání oblastí boje proti terorismu a organizovanému zločinu.

Ze zprávy Europolu je též patrné, že mezinárodní terorismus se týká i České republiky. Jako jedna z nejbezpečnějších zemí na světě ČR nezaznamenala výrazný nárůst teroristické činnosti a hrozba terorismu je v tuzemsku relativně nižší než ve Francii, Velké Británii a dalších zemích západní Evropy. Celkem bylo zadrženo pět osob, z nichž čtyři byly zadrženy za podezření z teroristické činnosti motivované levicovým extremismem. Pouze jedna osoba byla zadržena ve spojitosti s islamistickým terorismem: německý islamista směřující do oblasti Sýrie a Iráku jako zahraniční bojovník. Bylo by ovšem bláhové usínat na vavřínech s představou, že ČR je vůči mezinárodní hrozbě islamistického terorismu imunní. Sympatizanti Islámského státu a dalších organizací občas využívají český prostor pro získávání logistické podpory nebo jako tranzitní zónu, podobně jako výše zmíněný německý islamista. K tomu je třeba dodat, že islamistické útoky v západní Evropě mají prozatím lokální charakter, ale důrazná bezpečnostní opatření v Paříži, Londýně a dalších hlavních městech západní Evropy mohou motivovat teroristy k zacílení na relativně méně chráněné oblasti. Nelze rovněž vyloučit radikalizaci směrem k militantnímu islamismu i mezi českými občany.

Takový závěr není důvodem ke strachu, panice nebo nenávisti vůči menšinám, ale k rozvážné a důrazné odpovědi na bezpečnostní hrozbu, která se týká všech občanů Evropy, včetně nás. Pouze eliminací islamistické ideologie je možné předejít teroristickým útokům, které tato ideologie motivuje.

stehlik

Jan Stehlík působí jako analytik Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty.