NĚMECKO A V4 | Zatímco Angela Merkel je nadále odhodlána najít společný unijní přístup k uprchlické krizi, Visegrádská skupina stojí na druhé straně spektra EU. V důsledku toho, že se nechce podílet na celounijním přesidlovacím mechanismu uprchlíků a navrhuje uzavření řecko-makedonsko-bulharské hranice, vzniká silné názorové oddělení západu od východu Unie. Bude toto ve vztahu V4 a Německa dlouhodobým trendem? A jak k sobě budou v roce 2016 přistupovat? O tom píše The Central European Policy Institute.
PRÁVNÍ STÁT | Nedávné reformy Ústavního soudu v Polsku vedly k obavám o osud tamějšího právního státu. Existují nějaké právní prostředky, jak zabránit státům, aby jednaly v rozporu se svými stěžejními právy a povinnostmi? Tomu se věnoval European Student Think Tank v tomto článku. Benátská komise Rady Evropy má ke stejnému tématu 11. března vydat finální zprávu. Podle serveru Politico bude mluvit nejen o ohrožení právního státu, ale také demokracie a lidských práv. Obecněji se změnou povahy polské ale i maďarské politiky zabýval také LSE European Politics and Policy Blog.
IRSKÉ VOLBY | Irové si v parlamentních volbách, které se konaly na konci února, zvolili stranu Fine Gael. Tento výsledek však nepřinesl žádoucí příznivou změnu a to, jak se povolební situace bude dál vyvíjet, je opředeno otazníky. Z jakého důvodu bude velmi složité sestavit funkční vládu? Na to odpoví analýza Robert Schuman Foundation.
RAKOUSKÉ VOLBY | V Rakousku se 24. dubna budou odehrávat prezidentské volby. LSE European Politics and Policy Blog tvrdí, že zatímco prezidentské křeslo má hlavně reprezentativní funkci, bude tato volba klíčovým testem toho, jak si stojí jednotlivé strany. Zásadním tématem ve volbách bude bezpochyby migrace a ukáže se také, jaký ohlas ve společnosti má protiimigrační strana FPÖ.
|