Search
Close this search box.

EU Aktuálně 8. 3. 2016

Pracovní skupina Instituce pokrývá zejména témata spojená s institucionálním prostředím a politickým systémem EU.

Vybraná témata minulého týdne:

  • Veřejná konzultace ohledně registru lobbistů
  • Obnova normálního fungování Schengenu
  • Brexit novýma očima
  • Ochrana právního státu
  • Volby v Rakousku a Irsku

Přejeme příjemné čtení.

Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.

REGISTR LOBBISTŮ | Evropská komise 1. března zahájila veřejnou konzultaci za účelem shromáždění dat o způsobu, jakým se registrují zájemci o ovlivňování práce unijních institucí. Plánuje zavést povinný registr lobbistů pokrývající jak Parlament a Radu EU, tak samotnou Komisi. Do konzultace mohou přispívat stakeholdeři, občanská společnost i jednotliví občané a jedna z jejích dvou částí nevyžaduje detailní znalost rejstříku transparentnosti.

OBNOVA SCHENGENU | Vytvoření Schengenského prostoru bez vnitřních hranic přineslo unijním občanům významné výhody, Schengen byl ale v posledních měsících tvrdě testován uprchlickou krizí. Evropská rada v únoru jasně vyjádřila, že chce obnovit normální fungování Schengenu, a to společnými silami, a podporovat přitom členské státy v nejtěžších situacích. V odpovědi na to Komise vytvořila detailní plán s konkrétními kroky, jak toho dosáhnout. Mezi ně patří vedle zajištění ochrany vnějších hranic a okamžité podpory pro Řecko také argumentace tím, kolik by Unii stálo znovuzavedení vnitřních hranic.

PŘEHLED ČINNOSTI EP PRO TENTO TÝDEN je k dispozici zde. Od 7. do 10. března probíhá plenární zasedání EP ve Štrasburku.

BREXIT | Ačkoli Brexit v tomto týdnu již nebyl bodem číslo jedna v agendě unijních institucí, zůstal stále v hledáčku evropských think-tanků.

  • Jak moc podkopává členství v EU britskou suverenitu? A nevede slepé zaměření se na tuto otázku k mylným závěrům? Na to odpoví článek LSE European Politics and Policy Blog.
  • Text Fundación Real Instituto Elcano se věnoval tomu, jak se na možnost Brexitu dívá Španělsko a jaké jsou jeho zájmy.
  • Pohledem Britů pracujících v Bruselu se zase zabýval Policy Network. Ti se obecně neobávají ztráty zaměstnání, ale o své kariérní vyhlídky.
  • Bruegel na možnost vystoupení Británie z EU zase nahlédl z hlediska mezinárodního obchodu. Země by totiž po vystoupení musela znovu vyjednávat více než 100 obchodních smluv.
  • The Peterson Institute for International Economics však píše, že pravděpodobnost Brexitu je stále spíše nízká. Většina Skotů, Velšanů, a dokonce i obyvatel Severního Irska bude totiž nejspíš hlasovat pro setrvání v Unii, čímž zůstává na nejpočetnějších Angličanech, aby rozhodli, zda z EU dostanou celé Spojené království.

NĚMECKO A V4 Zatímco Angela Merkel je nadále odhodlána najít společný unijní přístup k uprchlické krizi, Visegrádská skupina stojí na druhé straně spektra EU. V důsledku toho, že se nechce podílet na celounijním přesidlovacím mechanismu uprchlíků a navrhuje uzavření řecko-makedonsko-bulharské hranice, vzniká silné názorové oddělení západu od východu Unie. Bude toto ve vztahu V4 a Německa dlouhodobým trendem? A jak k sobě budou v roce 2016 přistupovat? O tom píše The Central European Policy Institute.

PRÁVNÍ STÁT Nedávné reformy Ústavního soudu v Polsku vedly k obavám o osud tamějšího právního státu. Existují nějaké právní prostředky, jak zabránit státům, aby jednaly v rozporu se svými stěžejními právy a povinnostmi? Tomu se věnoval European Student Think Tank v tomto článku. Benátská komise Rady Evropy má ke stejnému tématu 11. března vydat finální zprávu. Podle serveru Politico bude mluvit nejen o ohrožení právního státu, ale také demokracie a lidských práv. Obecněji se změnou povahy polské ale i maďarské politiky zabýval také LSE European Politics and Policy Blog.

IRSKÉ VOLBY | Irové si v parlamentních volbách, které se konaly na konci února, zvolili stranu Fine Gael. Tento výsledek však nepřinesl žádoucí příznivou změnu a to, jak se povolební situace bude dál vyvíjet, je opředeno otazníky. Z jakého důvodu bude velmi složité sestavit funkční vládu? Na to odpoví analýza Robert Schuman Foundation.

RAKOUSKÉ VOLBY | V Rakousku se 24. dubna budou odehrávat prezidentské volby. LSE European Politics and Policy Blog tvrdí, že zatímco prezidentské křeslo má hlavně reprezentativní funkci, bude tato volba klíčovým testem toho, jak si stojí jednotlivé strany. Zásadním tématem ve volbách bude bezpochyby migrace a ukáže se také, jaký ohlas ve společnosti má protiimigrační strana FPÖ.

Stáhněte si náš kompletní pracovní monitoring unijních institucí, vybraných studií a evropského tisku! Jsou v něm obsaženy i informace, které jsme do newsletteru nezařadili. Naleznete ho zde.