EU Aktuálně 15. 3. 2016

Pracovní skupina Instituce pokrývá zejména témata spojená s institucionálním prostředím a politickým systémem EU.

Vybraná témata minulého týdne:

  • Dění na plenárním zasedání EP
  • Vyhodnocení evropského semestru za rok 2016
  • Otázka genderové rovnosti v Unii
  • Názor guvernéra Bank of England na Brexit
  • Volby na Slovensku

Přejeme příjemné čtení.

Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ EP | Od 7. do 10. března probíhalo ve Štrasburku plenární zasedání Evropského parlamentu. Tento příspěvek shrnuje hlavní probírané body těchto jednání. Patří mezi ně uprchlická krize, Mezinárodní den žen či dohoda s Tureckem.

Na tomto zasedání také europoslanci podpořili dohodu unijních institucí o zkvalitnění a vyjasnění unijního legislativního procesu. Zlepšeno by mělo být jeho plánování, kvalita i transparentnost. Více se dočtete zde.

Poslanci EP se také věnovali prioritám pro rozpočet Unie do roku 2017. Parlament podtrhl důležitost problémů s dlouhodobou nezaměstnaností a nezaměstnaností mladých a vypíchl, že uprchlická krize nebude dočasná.

Dále pak v debatě na plenárním zasedání s Radou a Komisí většina předsedů frakcí EPtrvala na tom, že přístupová jednání s Tureckem a uvolnění vízového režimu by neměla být provázána s otázkou migrace.

EVROPSKÝ SEMESTR 2016 | Dle Komise se členské státy EU zlepšují v řešení nerovnováh jejich ekonomik, méně z nich také musí podobným potížím vůbec čelit. Zlepšily se také v zavádění doporučení, která jednotlivým zemím Komise dala loni. Právě tyto snahy jsou totiž klíčové pro podpoření ekonomické konvergence.

GENDEROVÁ ROVNOST | Kristalina Georgieva, místopředsedkyně Evropské komise, řekla, že Unie nemůže být považována za důležitého propagátora genderové rovnosti, pokud nemá „pořádek ve vlastním domě“. Prosazuje tak více žen ve vlivných vedoucích pozicích i přesto, že jejich procento stále narůstá. Podle ní je třeba dělat ještě více. O jejích návrzích se více dozvíte v tomto textu webu Politico. Komise se zároveň podle EurActivu bude letos věnovat genderovým nerovnostem v platovém ohodnocení. Bude možná požadovat po firmách, aby byly transparentní v tom, kolik platí svým zaměstnancům.

PŘEHLED ČINNOSTI EP PRO TENTO TÝDEN je k dispozici zde.

BREXIT 

  • Podle guvernéra Bank of England Marka Carneyho může být Spojené království, pokud v Unii zůstane, ohroženo, přičemž tento argument vztáhl zejména k tržnímu fungování eurozóny. Zároveň však poznamenal, že změny statu quo by v případě vystoupení měly neznámé důsledky a že nehodlá nikomu radit, jak v červnovém referendu hlasovat. Více o tom píše
  • Jak moc velký zájem má Británie na setrvání v Unii? Na to odpovídalo Barcelona Centre for International Affaires.
  • Jak potenciální dohoda mezi Spojeným královstvím a EU ovlivní budoucí vývoj Unie a proč budou její důsledky spíše negativní? Na to vám odpoví
  • Rozdílnými náhledy EU a Velké Británie na jejich dohodu se zabýval EGMONT – The Royal Institute for International Relations v tomto článku.

SLOVENSKÉ VOLBY | Na Slovensku se minulý týden konaly parlamentní volby, jejichž výsledky jsou označovány jako zemětřesení stávajícího politického systému. Jaké politické důsledky tyto volby pro Slovensko přinesly, se můžete dočíst v textu The Polish Institute of International Affairs. Tomuto politickému otřesu se dále věnuje Centre for Eastern Studies ve svém komentáři, který je zaměřen na detailní analýzu výsledku voleb. Výsledky těchto voleb rozebírá také Robert Schuman Institute, který primárně analyzuje šance Roberta Fica a jeho strany SMER-SD v povolebním vyjednávání o vládě.

KÁRANÉ POLSKO | Skupina právních expertů Rady Evropy vydala zprávu o povaze reforem polského Ústavního soudu, které zavedla polská vláda pravicové strany Právo a spravedlnost. Tito odborníci došli k závěru, že podniknuté kroky „nejen ovlivňují právní stát, ale také fungování demokratického systému.“ Polské vládě se tak nepodařilo změkčit jazyk, kterým byla napsána již uniklá neoficiální verze stejného dokumentu. Více o tom píše Politico zde.

Stáhněte si náš kompletní pracovní monitoring unijních institucí, vybraných studií a evropského tisku! Jsou v něm obsaženy i informace, které jsme do newsletteru nezařadili. Naleznete ho zde.