Pracovní skupina Instituce pokrývá zejména témata spojená s institucionálním prostředím a politickým systémem EU.
Vybraná témata minulého týdne:
- Kroky k ukončení ústavní krize v Polsku
- Panama Papers a Unie
- Nizozemské referendum o asociační dohodě s Ukrajinou
- Brexit a jeho možné nejhorší dopady
- Nová unijní globální strategie
Přejeme příjemné čtení.
TIMMERMANS V POLSKU | První místopředseda Komise Frans Timmermans se ve Varšavě setkal s polským ministrem zahraničních věcí, ministrem spravedlnosti, vicepremiérem a předsedou Ústavního soudu, aby s nimi probral potíže, se kterými se potýká polský právní stát. Shledal tam, že v Polsku existuje všestranná politická vůle začít s dialogem o tom, jak se z této krize vymanit. Komise se bude tomuto procesu snažit napomoct všemi možnými způsoby. Podle serveru Politico je odrazovým můstkem pro ukončení ústavní krize především respektování rozsudků Ústavního soudu polskou vládou.
HLASOVÁNÍ POSLANCŮ EP | LSE European Politics and Policy Blog se ve svém názorovém textu zaměřil na otázku chování poslanců Evropského parlamentu při jmenovitém hlasování (roll-call votes). Dozvíte se z něj, proč se touto formou odehrává jen některé hlasování, a jaké jsou pravé důvody pro jeho použití. Podle tohoto článku totiž nemá v první řadě podpořit stranickou disciplínu mezi jednotlivými poslanci, ale slouží spíše k něčemu jinému…
PŘEHLED ČINNOSTI EP PRO TENTO TÝDEN je k dispozici zde.
Ve dnech 11.-14. dubna probíhá jeho plenární zasedání ve Štrasburku.
PANAMA PAPERS
- Podle evropského komisaře Pierra Moscovici má EU povinnost zastavit takový druh daňových úniků, které byly odhaleny ve skandálu Panama Papers. Označil využívání offshore společností ke schování „šokujícího množství“ finančních prostředků před zdaněním za neetické. Dodal také, že celý tento skandál vytvořil politický tlak na Komisi, aby zpřísnila daňové zákony související s územními zprávami multinárodních firem.
- Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Magrethe Vestager tvrdí, že Panama Papers jsou pouze špičkou ledovce, pokud se jedná o bohaté jedince, kteří se chtějí vyhnout placení daní.
- Komise neshledala žádný konflikt zájmů mezi Miguelem Ariasem Cañete, evropským komisařem pro energetiku a ochranu klimatu, a jeho ženou, jejíž jméno se objevilo právě v Panama Papers. Více se dočtete zde.
REFERENDUM V NIZOZEMSKU | Dne 6. dubna 2016 se v Holandsku konalo referendum o asociační dohodě s Ukrajinou.
- Ještě před zveřejněním výsledků upozornil Konrad Adenauer Stiftung ve svém komentáři na jeho možné negativní důsledky pro EU a evropskou integraci jako takovou.
- Detailnější analýzu výsledků referenda pak přináší například The Central European Policy Institute, který ve svém článku argumentuje, že dopad negativního postoje Nizozemců k této věci bude pro tuto dohodu a celkově pro Unii ve skutečnosti minimální.
- Podle serveru Politico je z výsledku holandského referenda „smutný“ nejen předseda Komise Jean-Claude Juncker, ale také mnoho dalších evropských politiků.
BREXIT
- The Institute of International and European Affairs se v souvislosti s blížícím se referendem o setrvání Británie v EU zaměřil na skutečný dopad možného vystoupení země z Unie. Ve svém zhodnocení argumentuje, že i přes zjevné ekonomické důsledky by ty „největší škody“ Brexit způsobil ve sféře politické.
- V Británii zatím vznikl názor, že kampaň za setrvání v Unii dostane s blížícím se referendem náhlou podporu a bude vzkvétat v neprospěch kampaně za opuštění EU. Podle Chatham House – The Royal Institute of International Affairs však mohou tyto propočty být liché.
- Tím, jaké důsledky by Brexit měl na britské obchodní a životní standardy, se zabývalo Centre for Economic Policy Research.
NOVÁ GLOBÁLNÍ STRATEGIE EU | Globální strategie EU do roku 2030 dělá podle Fundación Real Instituto Elcano jejím tvůrcům obavy. Nebude totiž jednoduché vytvořit realistický a důvěryhodný dokument, který by byl přijatelný jak pro unijní instituce, tak její členské státy. Více se dočtete v této analýze. Istituto Affari Internazionali ke stejnému tématu píše, že by Unie měla využít příležitosti zahrnout do této strategie nová témata.
DEMOKRATICKÁ LEGITIMITA | Od začátku ekonomické krize se úvahy o reformách, které je třeba podniknout, omezovaly na rámec eurozóny. Hledaly se také odpovědi, jež je třeba poskytnout v souvislosti s nedostatkem politické odpovědnosti, která ovlivňuje demokratickou legitimitu. Tuto výzvu však nelze omezovat pouze na eurozónu jako takovou, ani na samotnou politickou odpovědnost. Jak by tedy měly tyto reformy vypadat? Více se dočtete v tomto textu Robert Schuman Foundation.
POSLANKYNĚ AfD a UKIP | Německá poslankyně EP Beatrix von Storch z extrémně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), která byla požádána o opuštění parlamentní konzervativní frakce po komentářích o střílení uprchlíků sdělila, že se přidá k frakci Evropa svobody a přímé demokracie. Tu vede Nigel Farage z britského UKIPu. O stejném tématu píše také EUObserver.
Stáhněte si kompletní pracovní monitoring unijních institucí, vybraných studií a evropského tisku! Jsou v něm obsaženy i informace, které jsme do newsletteru nezařadili. Naleznete ho zde.
Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky.