Doporučení týdne: Vláda by měla na summit NATO přivézt jasný plán navyšování výdajů na obranu

Vláda by měla na summit NATO přivézt jasný plán navyšování výdajů na obranu.

  • Administrativa prezidenta Trumpa má jednoznačné sdělení pro své evropské spojence v rámci NATO: plňte závazky, které jste slíbili. I přes urgentní vyjádření nespokojenosti hlavního garanta evropské bezpečnosti se však česká vláda nemá k tomu, aby na summit NATO přivezla dohodu o urychleném navýšení českých obranných výdajů.
  • V současné době ČR plní své závazky sotva z poloviny – obranné výdaje se pohybují jen okolo jednoho procenta HDP. Americký ministr obrany požadavek formuloval explicitně: spojenecké vlády by měly na bruselský summit Aliance na konci května přijet s realistickým plánem, jak své závazky začnou plnit.
  • I přes tyto urgence však na české úrovni nedochází ke kýženému rozhodnutí. Jak vládní KDU-ČSL, tak opoziční ODS i TOP 09 přicházejí s návrhy na navýšení, nicméně vládní kabinet stále trvá na původním plánu, tedy že Česká republika bude plnit své spojenecké závazky až v dalekém roce 2025.
  • Koaliční vláda by se měla urychleně sejít s demokratickou opozicí a dohodnout se, aby na alianční summit mohla přivézt závazný plán navyšování českých obranných výdajů v řádu několika jednotek let. Jak vidíme u našich baltských spojenců, možné to je.