Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Státy EU by měly v rámci boje proti extremismu více regulovat internetové giganty

  • Velké internetové firmy se nadále potýkají s extremistickým obsahem na svých platformách. Jejich vlastní iniciativy pro odstraňování extremistických příspěvků ale zatím nejsou přesvědčivé.

  • Populární pákistánská zpěvačka na konci srpna na Twitteru volala po oběšení evropských karikaturistů urážejících islám. Její tweet získal cca 2500 ‘lajků’ a byl smazán až po 5 dnech, kdy byl proti Twitteru vyvinut mezinárodní tlak.
  • Youtube se rovněž potýká s nenávistí na svých stránkách. Studie Projektu proti extremismu analyzovala 1,348 extremistických videí, kterézískaly celkem cca 163,000 zhlédnutí. 91 % videí bylo nahráno více než jednou, což zpochybňuje schopnost Youtube odstraňovat známý extremistický obsah. Navíc 60 % monitorovaných účtů zůstalo aktivní i po porušení pravidel Youtube o nahrávání extremistických videí.
  • Se stejným problémem se potýká i Facebook. Funkce Facebooku doporučit nové přátele se stejnými zájmy v posledních letech spojila řadu džihádistů po celém světě. V červenci 2018 navíc britští investigativní novináři odhalili, že Facebook je tolerantní vůči velkým krajně pravicovým skupinám protože “generují spoustu příjmů”.
  • Internetoví giganti jsou tak buďto neschopní, nebo neochotní se dostatečně postavit proti extremistickému obsahu na jejich vlastních platformách. V každém případě si s problémem nedokážou poradit sami.
  • Státy EU by proto měly vyvinout efektivní regulace s cílem donutit internetové giganty odstraňovat extremistický obsah pod hrozbou sankcí. Evropská komise již zvažuje regulace s cílem omezit obsah nabádající k teroristickým útokům. Takový proces by měl být rozšířen i na další formy trestných činů s extremistickým podtextem, jako například podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.