Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Státy EU by měly důsledně monitorovat počty džihádistů, islamistů a islámských fundamentalistů

  • Německá kontrarozvědka publikovala výroční zprávu, skrze kterou upozorňuje na přetrvávající hrozbu islámského extremismu. Podle zprávy může k dalším teroristickým útokům dojít kdykoliv. To potvrzuje, že vojenská porážka Islámského státu na Blízkém východě sama o sobě v žádném případě nevede ke snížení hrozby islámského extremismu v Evropě.

  • V Německu se zvyšují počty extremistů obecně. Pravicových extremistů ochotných použít násilí bylo na konci roku 2017 cca 12 700 (v roce 2016 jich bylo 12 100), levicových extremistů ochotných použít násilí bylo na konci roku 2017 cca 9000 (8500 v roce 2016). To poukazuje na probíhající vzájemnou radikalizaci politických pólů v důsledku sílící hrozby islámského extremismu v zemi a masové imigrace.
  • Klíčovým pro porozumění větší hrozby je celkový počet islámských extremistů, včetně těch nenásilných. Násilní džihádisté jsou pouze nejviditelnějším typem islámského extremismu, ale bezpečnostní riziko vzbuzují rovněž nenásilní islamisté s politickými cíli. Podle německé kontrarozvědky bylo v roce 2017 v Německu 25 810 džihádistů a islamistů. Číslo ale nezahrnuje islámské fundamentalisty provádějící nepolitické extremistické aktivity, a tak je celkový počet islámských extremistů v Německu zcela jistě vyšší.
  • Celková hrozba islámského extremismu přesahuje Německo a zasahuje i zbytek Evropské unie. Zpravodajské služby ostatních států EU by rovněž měly uvádět podrobné počty islámských extremistů a důsledně varovat o reálných hrozbách, které představují.