Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Proatlantické strany by měly obsadit posty předsedů bezpečnostního a obranného výboru

  • Občané zvolili do Poslanecké sněmovny výrazně méně poslanců s jasnou euroatlantickou orientací, než jak tomu bylo doposud. Vzhledem k nejistotě v zahraniční a bezpečnostní politice pramenící z potenciálně nestabilní vlády, nebylo rozhodnutí o tom, kdo povede výbory bezpečnostní agendy, v průběhu posledních 25 let nikdy tak stěžejní.

  • V minulém volebním období byl obranný výbor aktivním hráčem v obranné politice díky několika jednotlivým poslancům s výrazným zájmem o danou agendu, a to i navzdory svému předsedovi z řad Úsvitu, jenž byl kvůli své nekompetenci spíše brzdou než tahounem.

  • Hnutí SPD již veřejně požaduje post předsedy bezpečnostního výboru. Vzhledem k tomu, že toto uskupení vedené Tomiem Okamurou do velké míry přebírá roli ruských užitečných idiotů od implodující KSČM, byla by zásadní chyba, pokud by to demokratické strany dopustily.

  • Právě z toho důvodu by proatlantické strany měly dospět k široké dohodě a získat pozice předsedů obranného a bezpečnostního výboru pro poslance, kteří jasně hájí euroatlantické směřování země, rozumí bezpečnostní problematice a mají s parlamentními procedurami zkušenosti. Jako potenciální předsedové či předsedkyně těchto výborů se jeví Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jana Černochová (ODS), Jan Farský (STAN), nebo Helena Langšádlová (TOP 09).