Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Příští vláda by měla rozjet intenzivní bezpečnostní spolupráci s Polskem

  • Polsko je jedním z evropských lídrů v oblasti obranné politiky, což z něj v kombinaci s přirozenou ostražitostí vůči agresivnímu Rusku dělá přirozeného spojence pro Česko.

  • Česko dnes s Polskem sice pojí vztahy skrze Visegrádskou skupinu, reálné politicky významné projekty však na ose Praha-Varšava dlouhodobě chybí.
  • Příští česká vláda by měla určit vztahy s Polskem jako strategické zejména v oblasti bezpečnostní a obranné spolupráce. Konkrétní náplní z české strany mohou být například snahy pořádat společná cvičení ozbrojených sil, případně sdílení českých zkušeností s nastavováním národního bezpečnostního systému boje s ruským vlivem.
  • Polští experti již dnes do Prahy kvůli těmto zkušenostem jezdí, je tedy na čase nastavit česko-polskou bezpečnostní spolupráci jako strategickou prioritu příštího kabinetu. Jakkoliv nám mohou být nesympatické některé kroky dnešní polské vlády v domácí politice či její rétorika na mezinárodní scéně, Polsko je pro nás partnerem z dlouhodobých geopolitických důvodů převyšujících svou závažností tyto krátkodobé problémy.