Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Přicházející vláda by se měla zaměřit na migraci, Rusko a evropskou obranu

  • Formování nové české vlády je zatěžkáno řadou domácích sporů, které pravděpodobně vyústí v menšinový kabinet s nestabilní parlamentní podporou. I když etablování české vlády může trvat měsíce, pro pozici České republiky je důležité, aby naši spojenci věděli, jaké priority bude česká administrativa prosazovat.

  • Nově vznikající vláda by měla veřejně deklarovat své hlavní body v unijní politice. Mezi ně by měla například patřit konstruktivní snaha koordinovat středoevropské státy a Rakousko v prosazování rozvážné migrační politiky na evropské úrovni. V oblasti ochrany hranic by se mělo jednat o zaměření a zvýšení finančních nástrojů na zastavení migračních tlaků nebo na stabilizační aktivity ve státech severní Afriky. V otázkách stabilizačních aktivit by Česko mohlo najít spojence ve Francii či Německu.

  • Dalšími prioritami by mělo být prosazování rázné evropské reakce proti ruské agresi stejně tak jako rozvážné iniciativy v evropské obraně, liberalizace vnitřního trhu a udržení otevřenosti eurozóny.