Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Premiéři EU by měli trvat na vybudování „vyloďovacích platforem“

  • Evropský summit bude tento týden vyhodnocovat plnění závěrů v oblasti migrační politiky, ke kterým došel letos v červnu. Jednou z hlavních novinek tehdy bylo zadání členům Evropské komise a Rady ministrů vnitra, aby rozpracovali koncept „regionálních vyloďovacích platforem“. Můžeme slyšet hodně výmluv, ale faktem zůstává, že k dostatečnému pokroku nedošlo.

  • Migrační situaci nelze hodnotit jen perspektivou momentální situace na migračních trasách, které jsou zvláště nyní v zimě klidnější. Podstatnější je sledovat migrační potenciál a hlavně soustavně usilovat o prevenci masových migračních vln, a tak předcházet budoucím politickým krizím, které se neobejdou bez zoufalých řešení. Teď je čas na systémové kroky.
  • Právníci Evropského parlamentu již potvrdili, že z právního hlediska koncept mimoevropských center pro migranty je průchodný. Nyní je nutné koncept dotáhnout do důsledků i v politické, diplomatické a bezpečnostní rovině. Výmluvy ve stylu, že to severoafrické státy přeci nechtějí, v testu politické reality a evropských voleb neobstojí. V posledku to bude otázka ceny, kterou za to evropské země budou ochotny zaplatit (nejen ve finančním slova smyslu).