Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Poslanci by měli požadovat informace o utajeném financování Zemanovy kampaně

  • Poradce prezidenta Zemana a faktický šéf jeho minulé i současné kampaně Martin Nejedlý stále tají, kteří sponzoři podpořili běžící kampaň za znovuzvolení. Dodnes tak veřejnost netuší, zdali prezidentovu kampaň platí ruské peníze, které vloni uhradily osobní dluh Martina Nejedlého, aby mohl vytrvat vedle Zemana, nebo zdali jde například o peníze s vazbami na čínský vliv v Česku, kterému prezident také slouží.

  • Jelikož současné možnosti Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran jsou velmi limitované a je možné, že prezidenta tak mohou České republice pomoci zvolit finance s velmi pochybným původem, měla by se do hry okamžitě vložit Poslanecká sněmovna. Jde o evidentní veřejný zájem.
  • Alespoň jeden ze sněmovních výborů by měl ihned svolat sérii veřejných slyšení, kde by poslanci požadovali po investigativních novinářích a zástupcích bezpečnostních institucí státu informace či indicie, které by financování probíhající kampaně mohly osvětlit. Tento veřejný tlak by alespoň mohl poukázat na urgentní riziko.
  • To, že poslanci Parlamentu v této věci dnes žádnou viditelnou aktivitu nevyvíjejí, jen ukazuje, že toto riziko za závažné nepovažují.