Doporučení týdne: Nová vláda by se měla připojit k důrazným kritikům ruského vlivového projektu Nord Stream 2

  • Ruská federace se dlouhodobě pokouší využívat energetických zdrojů kromě vydělávání peněz také pro získávání politického a geopolitického vlivu. V posledních letech Rusko začalo s některými evropskými partnery připravovat a prosazovat projekt plynovodu Nordstream 2, který by obešel středovýchodní Evropu a přiváděl ruský plyn přímo do Německa. Pro jeho prosazování si na Kreml navázaná společnost Gazprom koupila služby bývalého německého kancléře Gerharda Schrodera, který tak de facto pracuje pro zájmy Moskvy. Estonská kontrarozvědka přímo mluví o snahách Kremlu „kupovat si moc” skrze „nabídky lukrativních pozic bývalým politikům.”

  • Tento projekt by byl ekonomicky výhodný pro některé evropské soukromé společnosti, nicméně by zvýšil německou závislost na ruských energetických zdrojích, čímž by narušoval základní principy Evropské energetické unie.
  • Státy střední a východní Evropy se proti tomuto projektu staví velmi kriticky také proto, že by Nordstream 2 fakticky obešel Ukrajinu a středovýchodní Evropu. Snížil by se tak geopolitický význam celého regionu a navýšila by se možná vydírací pozice Ruska vůči německé politické elitě.
  • Česká republika na rozdíl od svých středoevropských spojenců nepatří k hlasitým kritikům projektu Nordstream 2, a to i pro to, že by z něj mohla částečně finančně benefitovat.
  • Tato pozice by se měla s novou vládou změnit. Dlouhodobé strategické zájmy by měly převážit nad finančními benefity pro soukromé společnosti. Česko by mělo solidárně podpořit pozici svých spojenců a partnerů ve střední a východní Evropě a stát se jedním z hlasitých a principiálních kritiků projektu, který by jen zvýšil energetickou závislost na Putinovském Rusku, které se chová agresivně vůči našim vlastním zájmům. Naši nejbližší spojenci to ocení a příští vláda v Berlíně by i z Česka dostala jasný impulz.