Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Nová vláda by měla ctít kontinuitu v bezpečnostní politice

  • Nově jmenovaný kabinet premiéra Andreje Babiše přichází do situace, kdy jsou všechny klíčové strategické dokumenty zahraniční a bezpečnostní politiky aktualizované a relativně přesně popisují hrozby i nedostatky českého bezpečnostního systému, které zhodnotil Audit národní bezpečnosti. Koncepční a analytická práce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky je tedy víceméně kompletní. Ale i tak bude muset nový kabinet uvést řadu konkrétních kroků v život.

  • Mezi hlavní úkoly nové vlády by mělo patřit konstruktivní vyjednávání unijní koalice s důrazem na migrační politiku, zahájení obranných akvizičních projektů, nastavení vládního a mezirezortního systému strategické komunikace, či zahraničně-politická profilace Česka v otázkách obrany proti hybridním hrozbám.
  • Na většině těchto témat panuje mezi demokratickými stranami široká politická shoda. Lze tedy očekávat, že tyto strany budou požadovat, aby nová vláda neuhýbala z euroatlantického kurzu. Pro Česko se rýsují dvě zásadní strategické hrozby – snahy o vystoupení z EU a případná netransparentní zakázka na jadernou elektrárnu Temelín či Dukovany pro firmy napojené na Rusko či Čínu. Tomu musí nová vláda i stávající opozice za každou cenu zabránit.