Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Nepřítelem NATO je vedle agresivního Ruska i globální islamistické hnutí

Nepřítelem NATO je vedle agresivního Ruska i globální islamistické hnutí.

  • Je potřeba ocenit naše politické představitele, že se NATO stalo plnoprávným členem Globální koalice proti Islámskému státu, celkově přikládá vyšší důležitost boji proti terorismu a za tímto účelem zřizuje specializované zpravodajské oddělení.
  • Severoatlantická aliance by však neměla zůstat jen u „boje proti terorismu“. Nejde zde totiž ani tak o terorismus jakožto taktiku boje, ale o konkrétního, i když mnohotvárného a proměnlivého nepřítele, kterým je globální islamistické hnutí. Jeho cílem je ustavit totalitní autokratickou diktaturu (které sami islamisté říkají „chalífát“) a odstranit stávající režimy na Blízkém východě i v Evropě.
  • Vojenská porážka Islámského státu na území Sýrie a Iráku je na dosah. Ale s dobytím okupovaného území nedojde k ukončení tažení globálního islamistického hnutí, v rámci něhož působí vedle IS i Al-Káida, Aš-Šabáb či Tálibán a které se projevuje jak teroristickými útoky militantních džihádistů, tak i nenásilnou ideologickou propagandou islámských extremistů.
  • Pokud je boj proti terorismu, který je pouze jednou z taktik boje islamistických extremistů, myšlen našimi politickými představiteli opravdu vážně, měli by od svých vojenských plánovačů požadovat rozvedení obranné strategie NATO tak, aby zahrnovala celé spektrum jednoho z našich hlavních nepřátel dneška, jímž je globální islamistické hnutí.