Bezpečnostní informační služba vydala výroční zprávu za rok 2017. Kromě popisu nepřátelského vlivu ze strany Ruska a Číny (který je skutečně vážný a zhoršuje se) zpráva přináší i informace o vývoji v oblasti islámského extremismu.
1. Počet zahraničních bojovníků s vazbou na ČR vzrostl v roce 2017 na jedenáct. Jedná se o relativně malé číslo, které ale poukazuje na skutečnost, že ČR není vůči fenoménu džihádismu imunní. To potvrzuje i kauza údajného zapojení bývalého pražského imáma Samera Shehadeha a jeho rodiny do teroristických aktivit.
2. Byly zaznamenány snahy o šíření islamismu v ČR i v širší EU. Zejména šlo o představitele konkrétní etnické komunity ze střední Asie a jednotlivce z dalších populací. Islamisté přebývající v ČR se podle BIS zejména soustředili na budování sítí osobních a virtuálních kontaktů.
3. Aktivity islámských extremistů v ČR naštěstí nedosáhly takové míry, aby ovlivnily celkově umírněný charakter české muslimské populace. K tomu přispěla i relativně nízká míra imigrace z převážně muslimských zemí, která by v případě nárůstu mohla změnit demografickou a sociopolitickou strukturu české muslimské populace. V tomto ohledu byly v afghánské a pákistánské populaci detekovány pokusy o pašování nelegálních migrantů, mezi nimiž se podle BIS mohli nacházet další potenciální pachatelé teroristických útoků nebo budoucí islamisté.
4. V roce 2017 pokračovaly zpravodajské a politické aktivity Íránu. Islámský extremismus se neobjevuje pouze mezi salafisty, ale i mezi šíitskými populacemi. Teherán dlouhodobě usiluje o pronikání do íránské protirežimní opozice v Evropě, a prostředí ČR není výjimkou. Kromě samotného Íránu jsou v ČR rovněž aktivní skupiny napojené na Írán – BIS před nedávnem pomohla rozkrýt hackerskou síť Hizballáhu se servery v ČR.
Z výše uvedených poznatků vyplývá, že přívrženci islámského extremismu se snaží infiltrovat české muslimské komunity podobným způsobem, jako se jim to podařilo v západní Evropě s tragickými následky.
V tom je třeba jim zabránit tak, že budeme chránit naše komunity před zahraničním extremistickým vlivem a budeme uplatňovat přísnou kontrolu nad imigrací. Potřebujeme ucelený systém prevence islámského extremismu, včetně zákazu burek (nástroje propagandy salafismu).
Proces šíření islámského extremismu vyjadřuje zobrazený graf. Ten je součástí našeho nového policy paperu, který nabízí 50 doporučení pro boj proti islámskému extremismu. Policy paper je k dispozici zde: https://www.homeaffairs.cz/islexpolicypaper/
Pro mediální výstupy jsou k dispozici:
Radko Hokovský, vedoucí Programu pro vnitřní bezpečnost
Jan Stehlík, koordinátor Programu pro vnitřní bezpečnost
+420 722 176 195