Doporučení týdne: Česko by mělo požadovat ukončení přístupových rozhovorů EU s Tureckem

Turecko pod vedením prezidenta Erdoğana směřuje k diktatuře s islamistickými prvky a již neplní základní podmínky pro vyjednávání o vstupu do EU (takzvaná kodaňská kritéria) – přestalo jít o liberální demokracii.

  • Erdoğanův režim jedná nepřátelsky vůči některým evropským spojencům Česka – například snahami o ovlivňování a zneužívání tureckých komunit v Německu, Nizozemí či Rakousku. V Německu nyní probíhá živá politická debata o nutnosti přístupové rozhovory ukončit.
  • Přestože Ankara provádí některé nepřátelské aktivity, zůstává stále členem NATO a významným partnerem v bezpečnostní oblasti. Není důvod volat po konci tureckého členství v Alianci, dokud bude Ankara plnit své závazky a její obranné aktivity budou ku prospěchu ostatním členům NATO.
  • Vzhledem k jednání Erdoğanova režimu je dále principiálně i pragmaticky nepřijatelné, aby se uměle udržoval turecký status kandidátské země do EU. Česko by se mělo připojit k zemím, jako je Rakousko, a nahlas požadovat ukončení přístupových jednání Turecka s EU. Jen tak bude možné najít jiný formát spolupráce s Ankarou, který zejména v bezpečnostní oblasti budeme i nadále potřebovat.
  • Náš podklad o dění v Turecku si můžete přečíst ZDE.