Doporučení týdne: Česká vláda by měla spolu se spojenci snížit ruský diplomatický personál v regionu

Ruská federace nyní nutí USA snížit počet amerických diplomatických a technických pracovníků v Rusku, celkově má jít o snížení o 755 osob. Ruským argumentem je dosažení „parity“, tedy stejného počtu personálu v Rusku a v USA.

Evropské státy dlouhodobě čelí dvěma problémům:

  1. Ruské mise v jejich zemích jsou často disproporční, někde až téměř dvojnásobné oproti počtům, které Evropané mají v Rusku (například v ČR je to 140 oproti 65, v případě Finska zhruba 60 ku 30). Tyto předimenzované diplomatické úřady jsou často sídlem nepřátelských zpravodajských aktivit, před čímž hlasitě varují evropské kontrarozvědky.
  2. Jakmile se jeden evropský stát začne pokoušet na Moskvu tlačit s požadavkem snížení počtů ruské mise, Kreml začne vyhrožovat reciprocitou, tedy snižováním kus za kus. Evropanům by tak v Rusku zůstaly miniaturní mise, jelikož ruská strana má výhodu mnohem vyšších čísel v Evropě.

Současný diplomatický střet USA-Rusko však přináší výtečnou příležitost. Zainteresované evropské státy – převážně ve středovýchodní Evropě – by se tak měly pokusit vytvořit kolektivní akci. Na hromadný požadavek 7-10 aliančních států by se Moskvě reagovalo mnohem hůře. Navíc by tyto státy jasně vyjádřily podporu prezidentu Trumpovi a i symbolicky se přidaly na jeho stranu, čímž by mu nepřímo ztížily případné ustupování ruskému vydírání.

Česká republika těžko dosáhne zeštíhlení ruské mise sama, nicméně pokud by postupovala ve skupině spojeneckých států, tato možnost se zvětšuje. I kdyby tento krok prakticky nevyšel, vyšle velmi jasný diplomatický signál jak do Washingtonu, tak do Moskvy.

Česká vláda by se tak měla rozhodnout a pověřit ministra zahraničí, aby začal obvolávat své kolegy a přesvědčovat je o této možnosti. Celý návrh jsme popsali pro americký Newsweek