Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Česká republika by měla velmi rázně podpořit napadenou Ukrajinu

  • Ruská federace vede od roku 2014 válku proti Ukrajině, přičemž došlo k násilné okupaci a nelegální anexi ukrajinského Krymu a Ruskem řízenému a vyzbrojovanému konfliktu ve východní Ukrajině. Ruská agrese má do dneška v Ukrajině přes deset tisíc obětí.

  • Ruská federace se v neděli večer rozhodla přímo napadnout ukrajinské lodě, které pluly v mezinárodních vodách. Došlo k násilnému přepadu a obsazení ukrajinských lodí, během kterého byli zraněni ukrajinští námořníci. Rusko v oblasti mobilizovalo své vojenské síly. Tento nelegální přímý vojenský útok vedl Ukrajinu k vyhlášení stanného práva a vojenské pohotovosti. Česká republika by se této další ruské agresi měla důrazně postavit a přijmout následující kroky:
  1. Premiér by s ministrem obrany a ministrem zahraničí měl odletět do Kyjeva a v koordinaci s našimi spojenci jasně politicky deklarovat, že Česko stojí za napadenou Ukrajinou.
  2. Česká republika by měla na unijní úrovni okamžitě požadovat přijetí dalšího kola ekonomických sankcí, které by měly sloužit jako trest a odstrašení další ruské agrese.
  3. Česká republika by měla v koordinaci se spojenci razantně snížit počet ruských zpravodajců operujících z ruských diplomatických budov v Česku. Tímto krokem by se snížily možnosti Ruska provádět nepřátelské operace proti naší zemi, jak před nimi minulý týden varoval ředitel BIS.
  4. Čeští poslanci by měli zřídit vyšetřovací komisi pro vyhodnocení vlivu Ruska a Číny na českou politiku. Měli by také přijmout českou verzi Magnitsky Act, která by alespoň symbolicky mohla personálně trestat známé porušovatele lidských práv z řad autoritářských režimů.
  5. Česká vláda by měla Ukrajinu podpořit například dodávkou zbraní a munice nebo poskytnutím specializovaného výcviku pro ukrajinskou armádu.