Doporučení týdne: Česká republika by měla přijmout vlastní verzi Magnitského zákona

  • Ruské informační i fyzické útoky na území Evropské unie se neustále stupňují. Kromě konstantního iniciování dezinformačních kampaní a snahy ovládnout veřejnou debatu na sociálních sítích se ruský režim opět pokusil zavraždit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala chemickým plynem novičok na území Velké Británie. Mnoho evropských zemí na tento incident zareagovalo vyhoštěním několika ruských diplomatů. To je důležité symbolicky, z praktického hlediska to ale pro Ruskou federaci nepředstavuje větší problém.

  • Kreml je čím dál odvážnější a agresivnější, protože západní liberální demokracie nedělají téměř nic pro jeho odstrašení a potrestání. Jedním z mála pozitivních příkladů bylo přijetí Magnitského zákona ve Spojených státech amerických v roce 2012, který uvaluje finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Vlastní verze Magnitského zákona následně přijaly také Estonsko, Velká Británie, Kanada, Litva a Lotyšsko.
  • Česká republika by se k těmto zemím měla připojit. Jednalo by se o zcela logický krok země, která jasně vyjadřuje sounáležitost se svými spojenci a která si uvědomuje, že Ruská federace systematicky a dlouhodobě usiluje o narušování naší vnitřní bezpečnosti a strategických zájmů. Zároveň by tím jasně potvrdila svůj dlouhodobý důraz na dodržování lidských práv ve své zahraniční politice.