Doporučení týdne: Česká republika by měla důrazně požadovat propuštění Olega Sencova a dalších politických vězňů Ruské federace

  • Ukrajinský režisér Oleg Sencov je ruským vězněm od roku 2014, kdy byl zatčen ruskou policií na Krymském poloostrově a na 20 let odsouzen za údajné plánování teroristických útoků. V současnosti již více než 90 dní drží protestní hladovku, jejíž ukončení podmiňuje propuštěním všech politických vězňů Ruské federace.

  • Již 15. června 2018 přijal polský Sejm (dolní komora parlamentu) usnesení požadující propuštění Ukrajinců uvězněných v Rusku z politických důvodů, s explicitním důrazem na Olega Sencova a jeho dva spoluvězně. Hrůzy vykonstruovaných politických procesů a zavírání občanů za politické názory si zažili také Čechoslováci. Česká vláda by proto měla ihned přijmout podobné usnesení, které by důrazně požadovalo propuštění Olega Sencova a dalších politických vězňů. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky by mělo rovněž předvolat ruského velvyslance a požádat jej o vysvětlení, proč ruská vláda trvá na uvěznění krymského umělce, který je nyní v katastrofálním zdravotním stavu.
  • Svou roli by mohl sehrát také prezident Miloš Zeman. Ten v roce 2017 pomohl například ukrajinskému historikovi a teologovi Igoru Kozlovskému, jenž byl na dva roky odsouzen v samozvané Doněcké lidové republice za údajnou špionáž. V rámci výměny zajatců byl pan Kozlovský propuštěn měsíc poté, co se za něj Miloš Zeman přimluvil během schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mohl by tedy svých vřelých vztahů s ruským prezidentem a vlivu na něj využít i tentokrát.