ČR by se měla připojit k zemím požadujícím vyšetření vraždy Džamála Chášakdžího

  • Saúdská Arábie zatím nedokázala dostatečně vysvětlit údajnou brutální vraždu novináře Džamála Chášakdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu. Saúdští zástupci nejdřív tvrdili, že Chášakdží z konzulátu odešel, nyní ale přiznávají, že skutečně došlo k jeho vraždě. Zároveň ale odmítají požadavky západních zemí pro objektivní vyšetření incidentu.

  • Francie, Německo a Velká Británie vydaly společné prohlášení, v němž žádají po Rijádu další podrobnosti o kauze. Berlín dokonce oznámil, že do vyšetření incidentu nebude do země vyvážet zbraně.
  • Údajná brutální vražda novináře Džamála Chášakdžího na saúdském konzulátu v Istanbulu je pouze posledním příkladem totalitních praktik saúdského režimu. Navzdory zdánlivým reformám korunního prince Mohameda bin Salmana zůstává Saúdská Arábie autokratickým státem, ve kterém svoboda slova a svoboda vyznání reálně neexistují.
  • Česká republika, jako liberálně demokratická země s bohatou tradicí mezinárodní podpory pro politické vězně, disidenty a utlačované novináře v totalitních státech, by měla podpořit nátlak západních států na Rijád s cílem dosáhnout objektivního vyšetření kauzy a reálného zlepšení lidskoprávní situace uvnitř Saúdské Arábie. Nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uvedl, že jeho prioritou budou lidská práva. O to více by se měl zasadit o připojení ČR k zemím, které právem kritizují porušování základních lidských práv saúdským režimem.