Search
Close this search box.

Činnost proruských extremistických skupin v Česku a střední Evropě

Zveřejňujeme publikaci „Nenávistné pozdravy z Ruska“, kterou ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty a dalšími středoevropskými organizacemi vydal maďarský think-tank Political Capital Institute.

Jedná se o roční výzkum v pěti evropských zemích (Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko) zabývající se činností proruských skupin, jejich vztahy s politickými silami a zaměřuje se na násilné projevy Ruské federace a jejích spřízněnců.

Jako zdroj pro souhrnný středoevropský report vznikla i detailní studie o situaci v České republice, kterou jsme zpracovali společně s Petrou Vejvodovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Nabízí příklady proruských politiků a politických stran a jejich nebezpečí. Po anexi Krymu vznikla nová uskupení, která mohou mít i přes malý počet silný destabilizační efekt. Velmi jim pomáhají dezinformační média, kterým podle výzkumu čtvrtina české populace věří víc než médiím mainstreamovým. Dokument obsahuje konkrétní příklady, subjekty a situace, ke kterým v Česku došlo a dochází.

Mezi klíčová zjištění patří i neochota některých států jednat proti ruské hrozbě. Například Maďarsko a Rakousko se nejen nezmiňují o případech, kdy se Rusko snažilo oslabit jejich suverenitu, ale zároveň tím nepřímo posilují jeho vliv. Na druhou stranu Slovenské ministerstvo vnitra oznámilo zaměstnání nových expertů, jejichž náplň práce bude zahrnovat boj s ruskými dezinformacemi a hrozbami.

Souhrnnou zprávu výzkumného projektu pro středoevropský region naleznete zde.

Detailní zprávu o situaci v Česku najdete zde.

Detailní zprávy z dalších zemích a další informace naleznete zde.