Search
Close this search box.

Český parlament by měl být náležitě informován o česko-ruských konzultacích

Minulý týden jmenovala česká vláda Rudolfa Jindráka, vedoucího zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR), vládním zmocněncem pro česko-ruské konzultace.

S ohledem na to, jak ke jmenování představitele KPR do této pozice došlo, a na skutečnost, že prezident Zeman 6 let de facto hájí zájmy Ruské federace, je nutné, aby o těchto konzultacích byli náležitě informováni i další zástupci veřejnosti, a nejen vláda a KPR.

Zahraniční výbory Poslanecké sněmovny i Senátu by proto měly mít příležitost vyslechnout si českého vládního zmocněnce ještě před zahájením dvoustranných konzultací ohledně otázek, bodů a priorit české strany na těchto jednáních.

Stejným způsobem by měli poslanci a členové zahraničních výborů obou komor parlamentu mít možnost být nejen průběžně informováni o stavu česko-ruských konzultací, ale měli by dostat na stůl i závěrečné výsledky, ke kterým konzultace s Ruskem dospěly.

Česká vláda by s ohledem na veřejný zájem a závažnost těchto konzultací měla zveřejnit obsah mandátu svého zmocněnce pro tato jednání.