Search
Close this search box.

České instituce by měly prakticky posílit vztahy s Tchaj-wanem

  • Minulý víkend proběhly na Tchaj-wanu prezidentské a parlamentní volby, v nichž přesvědčivě zvítězila strana současné prezidentky Cchaj Jing-wen, která se důrazně staví vůči čínskému tlaku proti této liberální demokracii. V následujících letech lze očekávat zvyšující se tlak totalitní Číny na demokratické státy, které budou s Tchaj-wanem spolupracovat. Čínská diplomacie již v posledním roce vystupovala v Česku velmi agresivně a snažila se české instituce donutit, aby Tchaj-wan izolovaly.

  • Tchaj-wan je demokratická země, která je v ČR 14krát větším investorem než komunistická Čína. Čína není spolehlivým obchodním partnerem a obchod s ní je podmíněn submisivním chováním vůči zájmům Komunistické strany Číny. Místo vstupování do nevýhodných dohod s nedůvěryhodným partnerem by české instituce měly posílit faktické vztahy s Tchaj-wanem jako normální demokratickou zemí:
  1. Česká strana by měla iniciovat setkání náměstků ministrů zahraničí, kteří by měli prodiskutovat například společné zkušenosti s čínským diplomatickým nátlakem. Podobné návštěvy vysokých představitelů Tchaj-wanu by měly být českou stranou vítány.
  2. Skupina českých zákonodárců spolu s delegací podnikatelů by měla co nejdříve uskutečnit plánovanou cestu na Tchaj-wan, aby navázali vztahy s nově zvolených tchaj-wanskými zákonodárci.
  3. V oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany by české instituce měly prohloubit již existující spolupráci, která zatím stojí například na vzájemné účasti na kyberbezpečnostních cvičeních.
  4. Rezort obrany by měl navázat spolupráci v oblasti vojenského vzdělávání, které je na Tchaj-wanu rozvinuté například v oblasti obrany před informačními operacemi čínské armády.
  5. Parlamentní zahraničně-bezpečnostní výbory by měly jako vstřícné gesto pozvat své nově zvolené tchaj-wanské protějšky, aby s nimi prodiskutovaly společné téma jak čelit agresivnímu čínskému tlaku, s čímž má Tchaj-wan mnohaletou zkušenost a Česko se to teprve učí.
  6. Česká republika by měla podporovat smysluplnou účast Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích, což je v souladu s pozicí EU, ale prozatím k této podpoře docházelo z české strany pouze sporadicky.
  7.  Další česká města by po vzoru Prahy měly navázat úzké vztahy se svými tchaj-wanskými protějšky tam, kde to věcně dává smysl a bude to pro české obce přínosné.