Search
Close this search box.

Česká vlády by měla důrazně reagovat na čínské vydírání a vyhostit několik čínských zpravodajců

  • Novináři Aktuálně.cz a Reuters zveřejnili čínskou diplomatickou nótu, odevzdanou počátkem ledna Kanceláří prezidenta republiky, v které čínská vláda vyhrožuje třem konkrétním českým firmám působících v Číně. Ty dle čínské ambasády „budou za cestu předsedy Senátu platit“.

  • Toto explicitní vydírání českých institucí a českých firem ze strany čínské vlády je naprosto nepřijatelné. Čínský velvyslanec Zhang již opakovaně jedná v naprostém rozporu s diplomatickým protokolem: v prosinci 2018 veřejně lhal o obsahu jednání s premiérem Babišem, během roku 2019 vytvářel nepřijatelný nátlak na české instituce a došel až tak daleko, že ministr kultury Zaorálek odešel z jednání s čínským ambasadorem poté, co „mu lhal do očí“.
  • Toto stupňované zastrašování a nově potvrzené vydírání českých institucí by měla česká vláda jednoznačně odmítnout.
  • Česká republika by měla reagovat na několika úrovních:1. Vláda by měla vyhostit několik čínských diplomatů, kteří v Česku dle výroční zprávy BIS působí pod diplomatickým krytím a vykonávají nepřátelskou činnost. Podobně jednáme v případě nepřátelských aktivit Ruska, proto není důvod to samé aplikovat v případě Číny.

    2. Ministr zahraničí Tomáš Petříček by měl na Radě EU pro zahraniční záležitosti (FAC) požadovat společné prohlášení EU odsuzující nepřijatelné čínské zastrašování ČR a Švédska, které čelí podobnému tlaku.

    3. Vláda by měla požádat Evropskou komisi, která členské státy EU zastupuje v obchodních záležitostech, aby obdobné obchodní výhružky při jednání s Čínou vzala v zřetel.

    4. Sněmovní zahraniční výbor by v rámci dialogu měl pozvat čínského velvyslance, aby své jednání v posledních měsících vysvětlil českým zákonodárcům a zodpověděl otázky týkající se těchto čínských výhružek.