Search
Close this search box.

Česká vláda by se měla přidat k Německu a prosadit sankce EU proti Rusku za kybernetické útoky

Německá vláda oznámila, že za kybernetické útoky na německý parlament z roku 2015 je odpovědná Ruské federace ­– konkrétně její vojenská zpravodajská služba GRU. Německé úřady již jmenovaly konkrétní útočníky a kancléřka Merkelová hodlá na unijní úrovni aktivovat nedávno vytvořený nástroj ­– sankce proti kybernetickým útočníkům (EU Cyber Diplomacy Toolbox).

Česká republika je ve stejné situaci ­– ruský stát napadl české ministerstvo zahraničí a v bezpečnostní komunitě je známo, kdo je pachatelem tohoto masivního útoku na zásadní českou bezpečnostní instituci. Dle diplomatických zdrojů za útokem stojí „vojenská rozvědka GRU“. Jediné, co chybí k aktivaci sankčních mechanismů proti ruským státním útočníkům, je politické rozhodnutí vlády. Ta se zatím rozhodla Českou republiku viditelně nebránit, nedošlo k důraznému veřejnému postupu proti ruskému agresorovi.

Česká vláda by nyní měla využít německé aktivity, veřejně připsat útok na české ministerstvo Rusku a požadovat rozšíření unijních sankcí na konkrétní ruské státní pachatele.