Search
Close this search box.

Česká vláda by měla vyjádřit jasnou politickou a finanční podporu americké přítomnosti v Polsku

  • Polská vláda v minulém roce předložila Spojeným státům návrh na ustanovení stálé americké vojenské přítomnosti na území Polska v rámci odstrašování potenciální ruské agrese proti východnímu křídlu NATO. Varšava přímo nabídla, že by část amerických nákladů mohla financovat. Polský ministr oznámil, že v březnu by se americká strana měla k tomuto návrhu detailněji vyjádřit.

  • NATO zůstává základem české nezávislosti a bezpečnosti, a právě proto ČR měla jasně podporovat výrazné navýšení vojenské přítomnosti našeho spojence v našem regionu. Kvůli vnitropolitické situaci v ČR je nyní těžko představitelné, že by se spojenecké jednotky natrvalo usadily v Česku, proto je v českém zájmu tuto geostrategickou iniciativu našich polských spojenců podpořit. Zájmem ČR je zvýšit geopoliticky významnou přítomnost USA ve středoevropském regionu právě kvůli narůstající ruské hrozbě a také probíhajícímu vlivovému působení čínského totalitního režimu.
  • Česká vláda se zatím k tomuto zásadnímu geopolitickému návrhu výrazně nevyjádřila, přestože je jednoznačným českým zájmem posílit přítomnost americké armády v prostoru mezi Českem a Ruskou federací. Vláda by měla přijmout jasnou pozici, veřejně podpořit tento polský návrh a nabídnout, že se proaktivně budeme podílet na financování nákladů na zvýšenou americkou přítomnost, která zvýší bezpečnost ČR.