Search
Close this search box.

Česká vláda by měla provést stupňovanou reakci na ruské zasahování do vnitřních záležitostí ČR

V minulém týdnu se Ruská federace rozhodla vztah s Českou republikou agresivně eskalovat:

 • Ruský ministr obrany začal vyhrožovat českým politikům – radním městské části Prahy 6 – za to, že přesunuli normalizační sochu maršála Koněva z náměstí do Muzea paměti 20. století.
 • Ruský Výbor pro vyšetřování zahájil „trestní stíhání“ českých politiků, protože přesunuli český majetek z českého náměstí do českého muzea. Rusko je tak bude moci začít šikanovat například skrze snahy nechat je zadržet ve třetích zemích zneužitím Interpolu, jako se to stalo v květnu 2018 lídrovi protikorupční kampaně za Magnistského zákon Billu Browderovi ve Španělsku.
 • Po fyzickém útoku ruských extremistů na český zastupitelský úřad v Moskvě a generální konzulát v Petrohradě ruské ministerstvo zahraničí útočníky nahlas ocenilo, tento agresivní čin neodmítlo.

Česká republika by měla na toto nepřijatelné jednání ruské vlády důrazně a nekompromisně reagovat:

 1. Vláda by měla urychleně k ochraně českých diplomatických budov v Ruské federaci vyslat příslušníky Policie ČR, tak jako to standardně praktikuje řada západních zemí.
 2. České ministerstvo zahraničí by mělo odeslat ruské diplomacii důraznou protestní nótu, která tyto tři nepřijatelné kroky ruské strany odmítá a požaduje jejich okamžité přehodnocení.
 3. Český velvyslanec v Rusku by měl být povolán do Prahy na konzultace.
 4. Měly by se započít meziministerské konzultace a koordinace postupu s Polskem, Velkou Británii a baltskými spojenci, jelikož s těmito stejně smýšlejícími státy je možné realisticky koordinovat postup proti ruským vyděračským snahám a ruské snaze manipulovat interpretaci historii.
 5. Na ruské představitele vedoucí „vyšetřování a trestní stíhání“ českých lokálních politiků by měly být uvaleny personální sankce, a to tak, že jim bude zakázán vstup na území Schengenského prostoru. Jde o symbolický krok, kterým česká strana jasně dá najevo, že toto smyšlené nátlakové „stíhání“ českých politiků považuje za naprosto nepřijatelné.
 6. Čeští poslanci, kteří jsou členy mezinárodních parlamentních shromáždění, především Rady Evropy a OBSE, by na těchto fórech měli iniciovat prohlášení odsuzující tyto ruské „právní“ postupy, které se do budoucna mohou týkat jakékoliv evropské země.
 7. Ministr zahraničí by měl na Radě ministrů pro zahraniční záležitosti (FAC) navrhnout tento bod na agendu a prosadit společné stanovisko ministrů zahraničí EU, které by toto nepřijatelné ruské jednání odsoudilo.
 8. Nefunkční Česko-ruské diskuzní fórum by mělo být zmraženo, neboť zatím nepřineslo žádné pozitivní výsledky a slouží pouze jako platforma pro ruskou státní propagandu.