Search
Close this search box.

Česká vláda by měla provést audit přínosů a rizik české pro-čínské politiky

  • Před třemi lety se Česká republika rozhodla změnit svou politiku vůči Číně. K tomuto rozhodnutí došlo na základě zájmů jedné finanční skupiny, vedení dvou politických stran, prezidenta ČR a Komunistické strany Číny. Od té doby je český veřejný prostor plněn sliby o desítkách miliard investic, které mají z Číny přijít, nicméně místo velkolepých investic můžeme sledovat zejména snahu o akvizice politického vlivu v Česku. Kromě toho se zásadně zvyšuje agresivita čínských zpravodajských služeb na území ČR, na což upozorňuje BIS.

  • Česká vláda by měla nezávisle na zájmech masivních čínských a pročínských vlivových aktivit a organizací provést vyhodnocení, kam dosavadní tříletá zkušenost s propekingskou zahraniční politikou přivedla. České pročínské připnutí výrazně znervózňuje naše spojence v euroatlantických strukturách, přičemž je Česko bezpečnostními institucemi našich spojenců čím dál více považováno za laboratoř čínského vlivu.
  • Vzhledem k rozsahu čínského vlivu na českou politiku by vláda měla podpořit sněmovní vyšetřovací komisi na toto téma, provést vyhodnocení bezpečnostních incidentů za poslední roky na toto téma a zvážit účast ČR ve formátu 16+1, který Čína využívá k získávání geopolitického vlivu. Jako příklad důrazné obrany před čínskými vládními aktivitami si můžeme vzít Austrálii, která v posledních letech představila rozsáhlý legislativní balíček, který zvyšuje odolnost státu.