Search
Close this search box.

Česká vláda by měla připravit reakci na výhrůžky čínské vlády

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Čínský ministr zahraničí Wang I prohlásil, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil zaplatí „vysokou cenu“ za svou cestu na Tchaj-wan. V lednu letošního roku čínská ambasáda v Praze napsala dopis, v němž vyjmenovala české firmy působící v pevninské Číně, které „budou platit“, pokud předseda Senátu cestu na Tchaj-wan uskuteční. Do vyhrožování předsedovi Senátu se zapojily orgány čínské vládní propagandy, jako je deník Global Times, který ho označil na „politického chuligána“.

Čínská vláda je známá svým agresivním jednáním vůči státům, které odmítají plnit její požadavky. V případě Norska nebo Jižní Koreje šlo v minulosti o obchodní a turistické bojkoty. Kanada, Austrálie a Švédsko zažily faktické únosy svých občanů v Číně, kde došlo k účelovému stíhání těchto osob. V bezpečnostní komunitě se tento fenomén označuje jako „hostage diplomacy“: vydírání prostřednictvím únosů občanů těch států, které chce ČLR přinutit k poslušnosti.

Rolí vlády České republiky je bránit suverenitu českého státu, a pokud dojde k přímým útokům na jeho nejvyšší ústavní činitele, přikročit k důrazným protiopatřením.

Česká vláda by tedy měla provést následující kroky:

  1. Na úrovni Rady EU pro zahraniční záležitosti (FAC) by měla iniciovat společné stanovisko Evropské unie, které by jednoznačně odmítlo nepřijatelné čínské vyhrožování Česku. Podobné zkušenosti mělo v nedávné době i Švédsko. Čínský tlak již veřejně odmítli představitelé Německa nebo Francie, proto by bylo vhodné využít spojeneckých vazeb ve prospěch obrany České republiky před agresivním tlakem Pekingu.
  2. Okamžitě by měla stáhnout českého velvyslance z Pekingu na konzultace jako jasné symbolické sdělení čínské vládě, že Česká republika považuje čínské vyhrožování svému druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli za naprosto nepřijatelné.
  3. Měla by zahájit konzultace s Kanadou, Austrálií a Švédskem s cílem vyměnit si praktické zkušenosti s únosy a účelovým stíháním jejich občana z geopolitických důvodů, jelikož podobný akt čínského státu proti Česku nelze vyloučit ani do budoucna.
  4. Měla by vyloučit čínské společnosti jako Huawei, u nichž se prokázala špionáž pro čínský režim, z jakékoliv role v budování české kritické informační infrastruktury – tedy sítí páté generace (5G). Tímto krokem by se měla česká vláda svou politickou vahou postavit za české instituce, které již dříve popsaly bezpečnostní důvody vyloučení čínských firem z budování 5G.
  5. Stejně jako Japonsko by česká vláda měla zavést podpůrný program pro české firmy působící v Číně s cílem jim pomoci v odchodu z Číny, pokud se čínský účelový tlak na ně zvýší.