Search
Close this search box.

Česká vláda by měla přehodnotit svou dosavadní pozici vůči Íránu

  • Raketový útok na dvě spojenecké základny v Iráku v uplynulém týdnu ukázal, že Írán vylepšil přesnost a manévrovací schopnosti svých raket. Velmi pravděpodobně pokračuje také technologická spolupráce Íránu a Severní Koreje. Balistické rakety a střely s plochou dráhou letu vyvíjené Íránem mají parametry, které jim umožňují nést jaderné hlavice. To je v rozporu s rezolucí OSN č. 2231, která je napojená na tzv. jadernou dohodu a vyzývá Írán, aby se vyvaroval jakékoliv aktivity v oblasti raket, které takový potenciál mají.

  • Výše uvedené je potvrzením toho, na co Evropské hodnoty upozorňovaly již několikrát. Jaderná dohoda, která byla uzavřena v červenci 2015 (známá jako Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) mezi světovými mocnostmi a Íránem je špatná. Fakt, že tato dohoda neumožňuje inspekci íránských vojenských zařízení byl alarmující od začátku.
  • Česká zahraniční politika by měla přehodnotit kurz nastavený ministrem Zaorálkem a začít hrát aktivní roli v tom, aby Evropská unie tyto skutečnosti nepřehlížela. Jako první krok by měla vláda spolu s se zeměmi jako je Izrael, USA, Velká Británie či Polsko jasně deklarovat, že JCPOA nenaplnila původní záměr.
  • Evropa je v oblasti Blízkého východu významným ekonomickým hráčem. Je hlavním investorem v Íránu a evropští představitelé jsou členem Financial Action Task Force, jehož hodnotící výstupy mají zásadní vliv na důvěru zahraničních investorů v íránskou ekonomiku. Na stabilitu íránského bankovního sektoru mají zásadní vliv i  rozhodnutí britských bank. Pokud by tento svůj potenciál Evropa využila, stala by se na Blízkém východě významným hráčem, po boku USA, které disponují vojenskými kapacitami. To Česká republika jako člen EU a NATO může ovlivnit a je to v jejím zájmu.