Search
Close this search box.

Česká vláda by měla jasně podpořit zastavení rozhovorů s Tureckem

  • Zahraniční výbor Evropského parlamentu minulý týden vyzval k pozastavení přístupových jednání s Ankarou a očekává se, že na svém nadcházejícím zasedání schválí stejné stanovisko i celé plénum. Při hlasování o své výroční zprávě k Turecku vyzval zahraniční výbor Evropskou komisi a vlády členských států k dočasnému ukončení (suspendování) přístupových rozhovorů kvůli trvalému zhoršování stavu vlády práva a porušování lidských práv.

  • Formální zastavení rozhovorů by bylo upřímným uznáním stavu, který de facto trvá už několik let, kdy Ankara neplní základní požadavky, a naopak dává ostentativně najevo, že jí o členství v EU už dávno nejde. Turecká vláda opakovaně překročila červené linie definované evropskými představiteli, a to zejména s ohledem na ústavní změny, které z prezidenta Erdogana udělaly faktického diktátora, jenž svých rozsáhlých pravomocí aktivně využívá k perzekuci novinářů, opozice a občanské společnosti.
  • Turecko samozřejmě nadále zůstává důležitým partnerem EU v obchodu, bezpečnosti a regulaci migrace. Je ale naprosto neudržitelné a z hlediska EU i nanejvýš nedůstojné pokračovat v pokrytecké hře na přístupový proces. Tento postoj nezastává jen Evropský parlament, ale i rostoucí počet členských států v čele s Rakouskem. Je na čase, aby česká vláda změnila svou dosavadní pštrosí politiku vůči přístupovým rozhovorům s Tureckem a jasně podpořila pozastavení rozhovorů.