Search
Close this search box.

Česká vláda by měla iniciovat podpůrnou koalici pro Švédsko, které je pod tlakem Číny

  • V České republice v posledních měsících vrcholí politicky motivovaný nepřátelský tlak pocházející z Číny. Jde o bojkot českých kulturních souborů, rušení přímých letů, snahu o nátlak na české instituce kvůli plánované senátorské cestě na Taiwan, nebo politicky motivované rušení dojednávaných obchodů. České instituce jsou čínským státem trestány za podporu pražského primátora pro Taiwan a za práci kyberbezpečnostního úřadu NÚKIB, který varuje před hrozbou čínské špionáže od firem Huawei a ZTE.
  • Ve Švédsku nyní probíhá podobně agresivní čínská nátlaková kampaň, kdy se čínský stát pokouší potrestat švédské instituce, poté co švédský PEN klub udělil Tucholského cenu švédskému občanovi Gui Minhaiovi, který je držen v čínském vězení.
  • Jelikož se Čína o podobný tlak pokouší například v Německu s cílem vnutit čínskou firmu Huawei do budování sítí páté generace, jde evidentně o obvyklou čínskou vynucovací metodu, která je však nepřijatelná.
  • Česká republika by měla na půdě EU iniciovat podpůrnou skupinu států, které se za naše švédské spojence postaví. A Číně jasně řeknou, že toto vyděračské jednání je nepřijatelné.