Search
Close this search box.

Česká vláda by měla diplomaticky konfrontovat pro-ruské aktivity Maďarska

  • Maďarská vláda systematicky bojkotuje praktický postup v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Vláda Viktora Orbána argumentuje bilaterálním sporem s Ukrajinou ohledně jazykového zákona. Na kritický postoj v bilaterální relaci má plné právo, nicméně mezi spojenci je již rozšířeno hodnocení, že Orbánova vláda tento věcný spor přehnaně zveličuje. V uzavřených jednáních mezi spojenci již panuje výrazná frustrace z maďarského postoje, který není vnímán jako oprávněný a proporcionální.

  • Během návštěvy ruského prezidenta v Budapešti minulý týden Maďarsko opět vetovalo další společný postup v NATO týkající se Ukrajiny, což během návštěvy hlavy státu, který je otevřeně nepřátelský vůči Evropě, vysílá ponižující signál.
  • Vzhledem k dalším aktivitám Budapešti ve prospěch ruských zájmů v Evropě (jako je například hoštění tzv. Putinovy banky IIB nebo výrazná tolerance maďarských bezpečnostních institucí k ruské špionáži proti dalším evropským spojencům) je na čase, aby česká vláda přestala nad maďarským jednáním zavírat oči.
  • Česká republika ve své platné Bezpečnostní strategii označuje za svůj strategický zájem stabilní sousedství, pomoc Ukrajině je českým státem opakovaně a správně označována za prioritní. Proto by česká vláda měla jasně dát Maďarsku diplomaticky najevo, že jeho kontinuální aktivity ve prospěch agresivního ruského režimu poškozují zájmy spojenců, jako je tomu v případě maďarské blokace Ukrajiny.