Česká republika by se měla připojit k lidskoprávním sankcím proti íránské diktatuře

  • Více než 180 Íránců bylo íránským režimem zabito a přes 7000 lidí bylo uvězněno po masivních demonstracích reagujících na zoufalou ekonomickou situaci a režimní represivní kroky. Například na náměstí v městě Mahshahr Íránské revoluční gardy dle očitých svědků obklíčily a postřílely najednou 40­–100 demonstrantů.

  • Přestože dochází k těmto zjevným masakrům protestujícího obyvatelstva, česká diplomacie honosící se lidskoprávním akcentem nepodnikla žádné výrazné kroky, aby do Teheránu vyslala alespoň jasné symbolické sdělení, že toto jednání íránské islamistické diktatury je naprosto nepřijatelné.
  • Česká republika nemá žádný důvod pokračovat v podpoře politiky appeasementu vůči Teheránu. Lobbistické snahy jednotlivců z česko-slovensko-iránské obchodní komory, jejichž schopnost manipulovat český vízový systém vyústily v odvolání našeho velvyslance z Teheránu, by neměly určovat českou zahraniční politiku. Naopak vláda ČR by se měla jasně přihlásit k podpoře sankcí proti Íránu a koalice, jejímiž členy jsou kromě USA i Velká Británie, Austrálie, Izrael, Bahrain a Saudská Arábie, by se měla zasadit o bezpečnost plavby v Perském zálivu. V rámci EU by ČR měla otevřít konstruktivní debatu