Search
Close this search box.

Česká republika by se měla naplno zapojit do Iniciativy tří moří

  • Česká zahraniční politika se od počátku Iniciativy tří moří k této geopolitické myšlence polského prezident Dudy stavěla odměřeně. Na summitech je Praha zastupována předsedou Poslanecké sněmovny, nikoliv prezidentem jako ostatní státy. Na probíhající summit v Rumunsku Praha opět vyslala předsedu sněmovny. Pragmaticky můžeme hodnotit, že je lepší mít na mezistátní úrovni nižší důstojné zastoupení, než aby za ČR mluvil zástupce zájmů Ruska a Číny, nicméně česká pasivita vůči této do budoucna důležité iniciativě není pro náš stát dlouhodobě výhodná.

  • Česká diplomacie se k Iniciativy tří moří zpočátku stavěla skepticky zejména kvůli neúčasti Německa, což se však během posledních měsíců změnilo. Tento projekt, původně představený polským prezidentem v roce 2015, je vnímán jako iniciativa pro regionální spolupráci i americkou diplomacií, prezident Trump se jeho summitu zúčastnil ve Varšavě vloni.
  • Česká republika by se nyní měla do tohoto uskupení plnohodnotně zapojit a najít možné projekty zejména v oblasti digitální spolupráce a energetiky, kterými by dávalo smysl tuto regionální iniciativu prakticky naplnit.