S rostoucím globálním uznáním významu Tchaj-wanu jako spojence demokratických sil ve světě roste i snaha některých států důležitost ostrova více manifestovat. Jednou z možností je podpora tchajwanských de facto velvyslanectví. Aby nedošlo k porušení politiky jedné Číny, jak ji chápe Čínská lidová republika, tyto úřady nejenom že oficiálně nenesou název velvyslanectví, ale neobsahují ani jméno Tchaj-wan. Používají se opisy, nejčastěji „Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář“, což je případ i České republiky.
Pro ČLR se jedná o extrémně citlivou záležitost, jak bylo vidět z čínské reakce na situaci v Litvě: v červenci oznámilo tchajwanské ministerstvo zahraničí svůj plán na otevření „Tchajwanské zastupitelské kanceláře v Litvě“, první de facto ambasády v Evropě, jejíž jméno bude obsahovat slovo Tchaj-wan. Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen označila tento krok za důležitý diplomatický průlom, a akci podpořily také Spojené státy, které dle zpráv v médiích také uvažují o začlenění jména Tchaj-wanu do názvu tchajwanské zastupitelské kanceláře.
Tchaj-wan je pro Českou republiku perspektivním hodnotovým partnerem v regionu přímo ohroženém rostoucí agresivitou Komunistické strany Číny a Česká vláda by měla navázat na předchozí pozitivní kroky českých politiků vůči Tchaj-wanu a využít pro podporu tohoto asijského spojence i přejmenování jeho zastupitelského úřadu v Praze.